اطلاعیه های مهم
خانه > مطالب مذهبی > پیشگویی حضرت رسول (ص) درباره ابن ملجم

پیشگویی حضرت رسول (ص) درباره ابن ملجم

پیشگویی حضرت رسول (ص) درباره ابن ملجم

به گزارش خبرگزاری شبستان،  متن زیر پاسخ به سوالاتی درباره چرایی لقب ابوتراب برای امیرالمؤمنین علیه السلام  است که مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در اختیار شبستان گذاشته است:

پرسش: آیا ابن مجلم از یاران امام علی علیه السلام بوده است و نقش او در زمان امام علی علیه السلام  و جنگ نهروان چه بوده است؟ به چه دلیل به او اشقی الآخرین یا اشقی الاشقیاء می گویند؟

پاسخ: از زندگى ابن ملجم، اطلاع روشنى در دست نیست، زیرا نامش تنها در اوایل حکومت امیرالمؤمنین علیه السلام برده شده و در آخرین روزهای زندگى و در نتیجه به شهادت رساندن على بن ابى طالب (ع) زبانزد شد. ابن ملجم همراه تعدادی از اشراف یمن در ابتدای خلافت امام علی علیه السلام نزد حضرت آمدند و حضرت خطاب به ایشان فرمود: شما از شناختگان و معروفان یمن شمرده مى‏شوید. آیا اگر ما را کارى صعب پدید آید و فیصل امور به زبان سیف و سنان افتد، شما را در کار مبارزت و مناجزت چند صبر و شکیب تواند بود و تا کجا با ما دوش با دوش مى‏روید؟

از میانه عبد الرّحمان بن ملجم مرادى آغاز سخن کرد و گفت: یا امیر المؤمنین، ما را به حرب ناف بریده‏اند و با پستان پیکان‏ شیر داده‏اند و در میدان مردان پرورده‏اند. زخم سیف و سنان‏ در چشم ما گلهاى بهارستان است. اطاعت تو را چون طاعت خداوند واجب دانیم و به هر جانب فرمان جنگ دهى، نصرت کرده و ظفر دیده، بازآییم. (۱)

مشهور این است که ابن ملجم از پیروان حضرت على (ع) بود که پس از ماجرای حکمیت در جنگ صفین به خوارج پیوست .
عمروبن عاص، فرمانروای مصر، وی را که از سواران و قاریان بود و قرائت قرآن را از معاذ بن جبل آموخته بود، از مقربان و همراهان خود قرار داد. گفته اند هنگامى که عمرو بن عاص از خلیفه عمر درباره مشکلات قرآن یاری خواست، عمر طى نامه ای به وی فرمان داد که عبدالرحمان ابن ملجم را در کنار مسجد جای دهد تا او قرآن و فقه به مردم بیاموزد.  عمرو خانه ای را در کنار خانه ابن عدیس به ابن ملجم اختصاص داد.(۲)

بنابر این گزارش باید پذیرفت که ابن ملجم هنگام مرگ چندان جوان نبوده است .نیز روشن مى گردد که وی در قرائت قرآن و معارف دینى آن روزگار چندان مهارت داشت که خلیفه مسلمانان و عمروبن عاص او را رسما به کار تعلیم قرآن گماردند. در رابطه با لقب اشقی الاشقیاء باید بگوییم: لقب «اشقی الاشقیا» را اولین بار رسول اکرم (ص ) به ابن ملجم داد. در روایتی آمده است: همان طور که کشنده  شتر صالح، شقی ترین افراد زمان خود بود، ابن ملجم نیز بدبخت ترین و شقاوت مندترین افراد عصر خود به حساب می آمد. در روایت دیگری حضرت رسول (ص) به حضرت علی (ع ) می فرمایند: «گویا می بینم که تو در حال نماز برای پروردگارت هستی که اشقی الاولین و الاخرین، رفیق کشنده ناقه ثمود، می آید و ضربتی بر سر تو می زند که محاسنت با خون سرت خضاب می گردد …».(۳)

خوبی و بدی هر انسانی بلکه هر موجودی، به وسیله اثر وجودی آن مشخص می گردد. طبیعتاً هر چه وجود شخصی مفیدتر و بهتر باشد، مقام و ارزش واقعی او افزون تر خواهد بود و هر مقدار ضررش بیشتر باشد،شقاوت و پستی وی بیشتر خواهد بود. بر همین اساس، پی کننده شتری که معجزه حضرت صالح (ع) برای هدایت قوم ثمود بود، شقاوت مندترین اهل زمان خویش می باشد، زیرا آیه ای از آیات الهی را از بین برد که برای هدایت مردم آمده بود، در حالی که ارزش هدایت یک نفر در فرهنگ قرآنی، به اندازه زنده نمودن تمامی مردم است و ناهنجاری گمراه نمودن فردی، برابر با کشتن تمامی اهل زمین می باشد و او با کار خود، جلو هدایت مردم را گرفت و ابن ملجم در زمان خود اقدام به کشتن بزرگ ترین آیه خدا، قرآن ناطق، ملاک تشخیص حق از باطل و هدایت از گمراهی، اول مومن به رسول الله و وصی و جانشین پیامبر(ص) نمود و در یک جمله ابن ملجم مصداق همه خوبی ها را از بین برد و به همین جهت کار او مصداق بدترین کارها و شخص او مصداق بدترین و شقاوت مندترین انسان ها است.

منبع:شبستان

ثبت دامنه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

ثبت دامنه