اطلاعیه های مهم
خانه > اخبار مذهبی > پشیمانی های ابدی

پشیمانی های ابدی

پشیمانی های ابدی

خشم، عصبانیت

 

امیدوارم تا به حال سر و کارتان به زندان اوین نیفتاده باشد … سلول هایی با دیوارهای بلند و حصار کشیده …

پشت میله هایش متهمانی با عناوین مختلف در حال سپری کردن عمرشان هستند و معلوم نیست که تا چه زمانی پشت این میله ها باید بمانند … یک سال … ده سال … تا آخر عمر و یا تازمانی که حکم اعدامشان صادر شود …

عده ای از این ها متهمانی هستند که یک شبه زندگیشان با جنایت  گره خورده است … فقط به خاطر کظم غیظ نداشتن و عصبانی شدن …

پا به دنیای قاتلان گذاشتن ، کار سخت و دور از ذهنی نیست ، فقط کافی است لحظه‌ ای کنترل انسان از دستش خارج شود ، بعد از آن قطعاً باید زندگی در زندان را همراه با کابوس مرگ تجربه کنی .
در بعضی از سلول های تاریک روزنه امیدی نیست ، شاکی رضایت نمی دهد و متهمان روزگارشان را با عذاب وجدان و مرور روزی که خشمی که می شد با صبوری و کظم غیظ از جنایتکار شدنشان جلوگیری کند ، قسمت می کنند.

همه چیز در یک چشم بر هم زدن اتفاق می افتد … خشم که بالا می افتد کنترلش سخت است و زیرِ آتشِ پرخاشگری ، لا به لای رفتارهای بدون فکر ، پایانی تلخ وجود دارد که برای جبران آن ها تاوانی قابل پرداخت نیست.

حواسمان باشد … امروزه در اجتماع کم دیده نمی شود انسان هایی که با کوچک ترین جرقه ای می خواهند به جان هم بیفتند و همدیگر را تیکه پاره کنند … و البته خیلی اوقات هم زود هم پشیمان می شوند اما پشیمانی سودی ندارد …

آستانه ی تحمل هایمان پایین آمده و نقطه ی جوشمان اوج گرفته …

 

قوی ترین مرد ایران به قتل رسید
حتما خاطرتان هست  … سال نود … در یک درگیری خیابانی قوی ترین مرد ایران در یک درگیری خیابانی توسط جوانی به قتل رسید …

عامل اصلی این قتل می گفت : «وقتی از کنار خودروی او  عبور می کردیم آیینه خودروهایمان با یکدیگر برخورد کرد ، یکی از دوستانم به او فحاشی کرد . همین موضوع باعث درگیری بین ما شد . پیاده شدیم و این آغاز درگیری مرگبار شد .

در یک لحظه کنترلم را از دست دادم و با چاقویی که داشتم سه ضربه به او زدم ، اما هرگز قصد کشتنش را نداشتم

هرکس خشم خود را فرو برد در حالی که می توانست از طرف مقابل انتقام بگیرد ، خداوند متعال در روز قیامت قلبش را از ایمان ، امنیت و سلامتی پر خواهد کرد

از این ماجراها متأسفانه کم دیده نمی شوند … متهمانی که بعد از عملکردشان پشیمان شده اند و اذعان می کنند که من قصد کشتنش را نداشتم … دست خودم نبود … پشیمانم …. اما دریغ که برای پشیمان شدن خیلی دیر است …

الان که ایام ماه مبارک رمضان را سپری می کنیم و شاید غلبه گرسنگی و تشنگی در تشدید عصبانیتمان دخیل باشند مراقب باشیم … گاهی اوقات یک هل دادن … یک ضربه … یک بی احترامی … یک بوق زدن بی جا … می تواند کار دستمان بدهد .

و چه زیبا قرآن کریم از ویژگی بارز مومنین به نیکی یاد می کند :

وَإِذَا مَا غَضِبُوا هُمْ یَغْفِرُونَ ؛ و هنگامی که خشمگین شوند عفو می کنند. (شوری /۳۷)

امام باقر علیه السلام پاداش شیرین کظم غیظ را در ضمن تفسیر آیه ی ذکر شده این گونه بیان می کند:
هر کس خشم خود را فرو برد در حالی که می توانست از طرف مقابل انتقام بگیرد ، خداوند متعال در روز قیامت قلبش را از ایمان ، امنیت و سلامتی پر خواهد کرد. (بحارالانوار، ج۶۸ ، ص ۴۱۱)

 

سخن آخر :

یادمان باشد کیف ها توی کیف فروشی ها اگر خوش فرم و خوش قواره اند به خاطر این است که پر از کاغذ باطله اند . اگر آن کاغذ باطله ها را بیرون بریزی از فرم و قیافه می افتند و کاغذها هم دیگر زباله اند و باید دور ریخته شوند.

خشم و عصبانیت چیزی شبیه همان کاغذ باطله است . اگر فرو ببری شکل و شخصیت پیدا می کنی و اگر بیرون بریزی از شکل و شخصیت و معنویت می افتی . این است که قرآن کریم دعوت به فرو بردن خشم دارد و می فرماید : وَالضَّرَّاء وَالْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَ الْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ وَاللّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ (آل عمران ، ۱۳۴)

و خشم خود را فرو مى‏ برند و از مردم در مى‏ گذرند و خداوند نیکوکاران را دوست دارد.

منبع:تبیان

ثبت دامنه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

ثبت دامنه