اطلاعیه های مهم
خانه > مطالب مذهبی > توصیه هایی از میرزا جواد ملکی تبریزی

توصیه هایی از میرزا جواد ملکی تبریزی

توصیه هایی از میرزا جواد ملکی تبریزی

حوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، کتابی اخلاقی دارد به نام المراقبات، که در یکی از قسمت های این کتاب به ده مورد از خواسته های اساسی انسان اشاره کرده که انسان آنها را در شب قدر از خداوند درخواست کند.

حجت الاسلام علی محمدی خراسانی، محقق و پژوهشگر علوم اسلامی و از استادان سطح عالی حوزه علمیه قم، در گفت و گو با خبرنگاران, به ده مورد از توصیه های مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی مربوط به شب های قدر که در کتاب المراقبات ایشان آمده اشاره کرد و عنوان کرد: نکاتی که ایشان در این کتاب بیان فرموده اند بسیار دارای اهمیت است و در واقع ده درخواست مهم از درگاه خداوند در شب قدر است.

 

اول؛ آنکه توفیق را برای سال آینده از درگاه خداوند بخواهیم و دعا کنیم تال سال آینده زندگی مان سرشار از موفقیت باشد و توفیق الهی در انجام کارهای خیر یار و همراه ما باشد.

 

دوم؛ از خدا بخواهیم عملی را در این شب نصیبمان کند که محبوبترین اعمال نزد او باشد و موجبات رضایت و خرسندی خدا را فراهم آورد. حال چه عملی محبوبترین اعمال نزد خداوند است، این سؤال را پیامبر اکرم(ص) در خطبه شعبانیه پاسخ می دهد که همان ترک گناه است.

 

سوم؛ درست است در قرآن آمده شب قدر بهتر از هزار ماه است این یک حقیقت غیر قابل انکار است، اما این که این شب برای منِ شخصی هم بهتر از هزار ماه بشود، معلوم نیست. بنابراین خواسته دیگرمان این باشد این شب برای هرکدام از ما هم ارزش و اهمیتی بیشتر از هزار ماه داشته باشد.

 

چهارم؛ فراوان در این شب بخواهیم تا از مقربان در گاه الهی باشیم تا لطف و عنایت ویژه خداوند شامل حال ما بشود.

 

پنجم؛ از خداوند معرفت و محبت و به دنبال آن رضایتش را طلب کنیم و از خداوند بخواهیم تا او را بهتر بشناسیم.

 

ششم؛ علاوه بر درخواست رضایت خدا در این شب، رضایتی که در آن سخطی نباشد، خشنودی و رضایت پیامبر خدا و اهل بیت او را نیز بخواهیم چرا که رضایت و خشنودی خدا در رضایت این انوار الهی است.

 

هفتم؛ دعا کنیم تا خداوند ما را در بهشت در جوار پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) طاهرینش قرار دهد و در آن دنیا بین ما و ایشان جدایی نیاندازد چرا که فاصله افتادن بین ما و اهل بیت معصومین(ع) خسران بزرگ است.

 

هشتم؛ بخواهیم تا خداوند توانایی و قدرت به ما بدهد تا بتوانیم تکالیف و واجباتمان را به نحو احسن انجام دهیم تا رضایت او جلب شود.

 

نهم؛ از خدا بخواهیم اعمالی را که در این شب انجام می دهیم، مورد قبول خود قرار دهد و تا سال آینده برایمان حفظ کند.

 

دهم؛ و در آخر از خداوند در این شب عزیز بخواهیم تا عاقبت امر ما را ختم به خیر سلامتی در دین قرار دهد.
/ف.م۲۱۴

منبع: وارث

ثبت دامنه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

ثبت دامنه